Z satysfakcją informujemy, że Aleksander Opiela i Mikołaj Trojanowski z klasy 7b zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!
Z satysfakcją informujemy, że Aleksander Opiela i Mikołaj Trojanowski z klasy 7b zakwalifikowali się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!
W tym roku szkolnym nasza świetlica bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt. "Cztery pory roku". Oto nasze jesienne prace plastyczne.
Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Cztery Pory Roku jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia, wyzwalanie ekspresji twórczej, wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności dzieci poprzez działania plastyczno- techniczne.
Cele szczegółowe
W dniu 20 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 19 odbył się XXVIII Międzyszkolny Konkurs Piosenki pod hasłem „Śpiewać każdy może”. Uczestniczyło w nim aż 53 uczniów klas I-III z 13 krakowskich szkół.
Naszą szkołę reprezentowała Antonina Deptuła z klasy 2a. Antosia wykonała piosenkę pt. "To nasza ojczyzna" i zdobyła wyróżnienie w kategorii soliści. Gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów!
Rok szkolny 2023/24 będzie obfitował w akcje poświęcone Zdrowiu, a nade wszystko zdrowemu odżywianiu. 20 listopada w obiektywie naszego szkolnego fotografa, Ignacego Boruty, znalazły się uczniowskie śniadaniówki, przede wszystkim wypełnione witaminami - owocami, warzywkami, płatkami...Pyszności !
W piątek 24 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty dotyczące odnawialnych źródeł energii. Spotkanie rozpoczęło się teoretycznym wprowadzeniem do tematu. Podczas prezentacji uczniowie poznali, co kryje się pod skrótem OZE. Dowiedzieli się, jakie rozróżniamy odnawialne źródła energii, jakie są plusy i minusy ich wykorzystania oraz jak dużo wytwarzanej w naszym kraju energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Następnie uczniowie podzieleni na zespoły przeprowadzili eksperymenty, w trakcie których wykonali różnorodne testy i pomiary, aby sprawdzić, czy wielkość i kształt łopatek wiatraka ma znaczenie przy wytwarzaniu prądu elektrycznego. Sprawdzili również wydajność minipaneli słonecznych i spróbowali za ich pomocą uruchomić autko.
Uczniowie z koła teatralnego wystąpili na koncercie międzypokoleniowym "Tu wszędzie jest moja ojczyzna". Wydarzenie odbyło się 21.11.2023r. na scenie Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Krakowie. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed szerszą publicznością oraz interakcji z osobami starszymi.
Koncert przebiegał w miłej, patriotycznej atmosferze wspólnego śpiewu, radości ale i wzruszenia. Na jego repertuar złożyły się pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność i niepodległość ojczyzny.
16 listopada uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali program artystyczny z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Prezentowane pieśni i wiersze na tle pięknej scenerii wprowadziły wszytskich w uroczysty nastrój. Zaproszeni goście oraz seniorzy współpracujący w tym roku z naszą szkołą nie kryli wzruszenia.
Po występie mogli spędzić czas na rozmowie przy herbacie i poczestunku przygotowanym m.in. przez Szkolne Koło Wolontariatu. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w przygotowaniu tego wydarzenia.
A oto krótka relacja.
Uczniowie klasy 2 c uczestniczyli w lekcji muzealnej "Co archeolodzy znaleźli na Wawelu?" Celem zajęć było przybliżenie najdawniejszych dziejów wzgórza wawelskiego, jego budowli obronnych, rezydencjonalnych i kościelnych. Dzięki zabytkom i wykopaliskom archeologicznym prezentowanym na wystawie uczniowie poznali rolę archeologa w badaniu dawnych dziejów. Odwiedzili również Smoka Wawelskiego oraz zjedli tradycyjne krakowskie obwarzanki :)
We wtorek 14 listopada klasa 1c miała okazję odwiedzić Radio Kraków, by uczestniczyć w Festiwalu Literatury dla Dzieci: Niech żyje literatura! Temat spotkania brzmiał: Dobry pies! Było to spotkanie kynologiczne z Zofią Stanecką, skierowane przede wszystkim dla wielkich miłośników i miłośniczek psów
Zofia Stanecka znana przede wszystkim dzieciom z serii książek o Basi opowiedziała o swojej pierwszej wielkiej miłości! Czyli o swoim jamniku Draniu, który szczekał basem, miał na wszystko własne zdanie i był wiernym przyjacielem autorki z czasów szkoły podstawowej. W swoich opowieściach uwzględniła też historię obecnie posiadanego psa - Lotty, który ma dziwne upodobania, co autorka podsumowała żartobliwie: Ten pies wychowywał sobie ludzi. Ciekawie opowiadala o miłości do zwierząt i o budowaniu więzi z psami.
Rozmowa z pisarką pozwoliła dzieciom spojrzeć na prace związaną z przygotowaniem książek z zupełnie innej perspektywy i nieco zrozumieć ten proces. Dzieci miały tez okazję wykazać się kreatywnością z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w spotkaniu odpowiadając na zadawane pytania oraz wykonując wspólnie z pisarką niepowtarzalny rysunek abstrakcyjnego psa. Spotkanie z Zofią Stanecką autorką bestsellerowych książek o małej Basi przebiegało w bardzo miłej atmosferze.
11 listopada obchodzimy rocznicę jednego z największych wydarzeń w naszej historii- odzyskanie przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wyemitowana została audycja radiowa przypominająca historię naszej ojczyzny. Przekazywane treści przeplatane były patriotycznymi piosenkami.
Uczniowie koła teatralnego zaprezentowali występ o charakterze patriotycznym. Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Festiwalu Piosenki Patriotycznej i wspólnie zaśpiewali „Przybyli ułani pod okienki”, „My Pierwsza Brygada”, „Piechota” oraz „Wojenko, wojenko”. W ramach ogólnopolskiej akcji #Szkoła do hymnu uczniowie wszystkich klas odśpiewali Hymn Polski.
Z przyjemnością informuję, że międzyszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas IV-VIII „Składamy hołd Orlętom Lwowskim” został rozstrzygnięty. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 123 w Krakowie.
Celami konkursu było:
•Zachęcenie uczniów do zdobywania i pogłębiania wiedzy na temat historii Orląt Lwowskich
•Kultywowanie wartości, ideałów i postaw jakimi cechowały się Orlęta Lwowskie
•Kształtowanie patriotyzmu
•Rozwijanie aktywności twórczej
Wpłynęło dużo pięknych i wzruszających prac spośród nich wyłoniono następujących zwycięzców:
Alicja Urban kl. 7b - I miejsce
Marta Błaszczyk kl. 6a - II miejsce
Jan Ostrowski kl. 5c - II miejsce
Wiktor Cepil kl. 6a - III miejsce
Franciszek Cygan kl. 7b - III miejsce
Nicola Skotniczna kl. 8a - Wyróżnienie
Zofia Łukaszewska kl. 7a - Wyróżnienie
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
Agnieszka Jasińska
Uczniowie klasy 4c, aby uczcić zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości, w dn. 6 listopada wyruszyli szlakiem pamiątek historycznych po pokoleniach Polaków, którzy przez 123 lata zaborów walczyli o wolność ojczyzny.
Na Rynku Głównym oglądali płytę upamiętniającą przysięgę Tadeusza Kościuszki, naczelnika pierwszego powstania narodowego oraz zapoznali się z jego historią. Następnie wyruszyli do kościoła oo. dominikanów, aby zobaczyć grób gen. Jana Skrzyneckiego, dyktatora powstania listopadowego. Kolejnym etapem wycieczki był kościół oo. franciszkanów, w którym przy grobie Anny Różyckiej, działaczce spiskowej, zapoznali się z historią powstania krakowskiego.
Obejrzeli także witraż Stanisława Wyspiańskiego „Bóg Ojciec”. Pani przewodnik opowiedziała o wuju artysty, Adamie Rogowskim, powstańcu styczniowym i sybiraku, który zainspirował malarza przy tworzeniu wizerunku Boga. Ostatnim punktem zwiedzania był pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej.
W ten sposób w nawiązaniu do akcji „Szkoła pamięta” uczniowie lepiej poznali historię Polski nie tylko przez ważne wydarzenia, lecz także poprzez osobiste historie wielkich polskich patriotów, którzy przez cały okres zaborów nigdy nie pogodzili się z utratą wolności i walczyli o niepodległość kraju.
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „ Ja i mój parasol w deszczowy dzień". Organizatorem konkursu były wychowawczynie świetlicy : Agnieszka Jasińska i Anna Piwowarczyk.
Uczniowie mieli za zadanie przedstawić siebie z wymarzonym parasolem w deszczowy dzień. Wybór techniki wykonania pracy był dowolny.
Wpłynęło dużo pięknych prac wykonanych z różnych ciekawych materiałów spośród nich wyłoniono następujących zwycięzców:
I miejsce Antonina W. kl. 1a
II miejsce Karol K. kl. 1b
III miejsce Jakub B. kl. 2b
III miejsce Jakub S. kl. 2a
Wyróżnienie: Lena G. kl. 1a, Zofia J. kl. 2a, Ksawery M. kl.3b, Ewa Ł. kl. 2b, Julia L. kl. 2b, Wiktoria S. kl.3b, Emilia R. kl. 2a, Zuzanna K. kl.2b, Wojciech K. kl.3b, Antoni P. kl. 1b, Samson Ś. kl. 2
Dziękujemy za udział wszystkim uczniom !
Gratujemy i życzymy dalszych sukcesów !
Wręczenie nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbędzie się podczas zajęć na świetlicy.
A. Jasińska
A. Piwowarczyk
6 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Szkolne korytarze przemierzali bajkowi bohaterowie, do których wciąż mamy sentyment. Niektórych udało się utrwalić na zdjęciu ...
Uczniowie klas piątych wzięli udział w konkursie plastycznym pt.„ Kraków moje miasto. Jesienne impresje” . Organizatorem konkursu był Klub 16 Batalionu Powietrznodesantowego.
Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań historią, architekturą oraz dziedzictwem kulturowym stolicy Małopolski.
Na konkurs wpłynęły prace o wysokim poziomie artystycznym .
Uczeń Jan Ostrowski z klasy 5c znalazł się w gronie uczestników nagrodzonych WYRÓŻNIENIEM. Odbiór nagród oraz dyplomów odbył się 27 października o godzinie 11.00 w Sali Tradycji VI Batalionu.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów plastycznych
Agnieszka Jasińska
W miesiącach październiku i listopadzie uczniowie klas 1-2 brali udział w warsztatach ceramiki. Zajęcia odbywały się dwukrotnie . Na pierwszych, dzieci miały okazję poznać podczas zabawy z gliną jej strukturę, właściwości. Mogły ją ugniatać, ściskać, skręcać i wałkować, rozwijając przy okazji sprawność dużej i małej motoryki. Zauważyć jak niepozorny kawałek gliny nabiera kształtu tylko pod wpływem ich dłoni. Spod ich palców wyłoniły się sówki, domki, jesienne świeczniki, świąteczne lampiony.
Po zakończeniu pierwszej części warsztatów prace zostały przewiezione do pracowni i przygotowywane do wypału. Po naturalnym suszeniu w temperaturze pokojowej wypalane są w piecu elektrycznym, przez około 30 godzin, w temperaturze przekraczającej 1000 stopni C. Po wypaleniu wszystkie prace wróciły do szkoły.
Na drugiej części warsztatów dzieci kończyły malowanie dzieł, farbami akrylowymi przeznaczonymi do ceramiki. Efekty można zobaczyć na zdjęciach.
Powered by aSc EduPage