Życzenia świąteczne od SU
Wigilia z seniorami
To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu wieków, pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku".
18 grudnia w Klubie Samopomocy nr 5 przy ulicy Aleksandry 11 odbyło się uroczyste Spotkanie Wigilijne dla członków, pracowników i gości Krakowskiego Centrum Seniora.
Zaproszenie na to wyjątkowe spotkanie otrzymali również uczniowie naszej szkoły ze Szkolnego Koła Wokalno - Teatralnego klas 4-8 wraz z opiekunami p. Justyną Zapiór - Śledź, p. Dorotą Cienkosz oraz p. Martą Oprochą, którzy uświetnili spotkanie występem artystycznym. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu, podzielić się opłatkiem, złożyć życzenia i pokolędować.
Święta w szkolnej świetlicy
W naszej świetlicy odbyły się dwa wyjątkowe wydarzenia!
Impreza Mikołajkowa, która była pełna radości i świątecznego klimatu. Dzieci miały okazję wziąć udział w quizie świątecznym, gdzie sprawdzały swoją wiedzę na temat tradycji mikołajkowych, zwyczajów bożonarodzeniowych oraz świątecznych filmów. Na zakończenie quizu każdy uczestnik otrzymał mały prezent od Mikołaja.
Drugim wydarzeniem były zajęcia iIntegracyjne z udziałem rodziców, które odbyły się w atmosferze współpracy i wspólnego spędzania czasu. Dzieci i rodzice wspólnie uczestniczyli w konkursie kolęd, rozwiązywali quizy i krzyżówki świąteczne, które miały na celu rozwijanie wiedzy oraz wspólne poszukiwanie odpowiedzi na świąteczne zagadki.
2Po intelektualnych zmaganiach, przyszedł czas na warsztaty plastyczne, w których zarówno dzieci, jak i ich rodzice wspólnie tworzyli ozdoby świąteczne. Warsztaty były doskonałą okazją do integracji dzieci z rodzicami, a także rozwijania kreatywności i wyobraźni twórczej.
Opisane wydarzenia sprawiły, że czas spędzony w świetlicy był pełen radości, śmiechu i wspólnego tworzenia niezapomnianych wspomnień.
Opiekunowie świetlicy
WIGILIA BEZ PLASTIKU
Serdecznie zachęcamy, aby wszystkie organizowane wigilie w szkole, odbyły się bez używania plastikowych talerzyków, kubeczków czy sztućców. W zamian za to przynosimy ze sobą szklane naczynia, talerzyki i kubki oraz metalowe sztućce.
Dlaczego? Plastikowe talerzyki, widelczyki i kubeczki będą używane przez każdą osobę zaledwie 2-3 godziny, a w środowisku rozkładać będą się od 100 do 1000 lat. Poza tym, po plastikowej wigilii, jedna klasa jest w stanie zapełnić plastikowymi odpadami ogromny wór na śmieci, a jak w szkole jest więcej klas… to mamy wiele pełnych worków. Szkół w całej Polsce jest zaś ponad 35 tys. Łatwo policzyć, ile worków odpadów powstanie w ciągu jednego dnia, w ciągu zaledwie kilku godzin.
Każda mała rzecz, każdy mały gest, każda mała akcja liczy się, by ratować naszą planetę!
Klasa 3b na warsztatach "Boże Narodzenie. Czas niecodzienny"
W ramach projektu "Dziecięca odznaka przyjaciela Krakowa" uczniowie klasy 3b wzięli udział w warsztatach w Muzeum Etnograficznym. Dowiedzieli się jaką rolę mogą odgrywać świąteczne porządki, jaki związek z Wigilią ma sucha rzepa, sad i pająk, jak wyglądały święta na podkrakowskiej wsi. Poszukiwali źródeł rodzinnych tradycji, poznali składniki potraw charakterystycznych dla wigilijnego stołu. Odkryli także znaczenie świątecznych smaków i symboli. Na koniec każdy uczeń wykonał świąteczną ozdobę.
2
Świąteczne warsztaty
19 grudnia uczniowie klasy 2a i 2b odwiedzili Fabrykę Ozdób Choinkowych - Bombek w Wieliczce. Były to bardzo ciekawe i twórcze warsztaty. Dzieci poznały proces wytwarzania bombek szklanych oraz etapy ich ozdabiania, a potem same wykazały się pomysłowością malując i dekorując swoje bombki. Na pewno będą ozdobą ich choinek w tym roku.
9
Świąteczne warsztaty w klasie 3b
Grudzień to magiczny i radosny miesiąc. Ubieramy choinki, robimy ozdoby świąteczne, cieszymy się atmosferą świąt. Również w naszej klasie nie mogło zabraknąć warsztatów świątecznych. Uczniowie udekorują swoje choinki skrzatami z włóczki, a na półeczkach staną bałwanki. Zapraszamy do fotorelacji :)
4
Grudniowe atrakcje w klasie 3a
6 grudnia uczniów klasy 3a odwiedził nie jeden, ale aż TRZECH Świętych Miokołajów. Wszytsko wskazuje na to, że dzieci w tym roku były wyjątkowo grzeczne i zasłużyły na wizytę przybyszów z workami pełnymi prezentów. Oby tak dalej! :)
20Pozostając w grudniowym nastroju klasa wzięła także udział w warsztatach w Żywej Pracowni, podczas których dzieci wykonywały świąteczne stroiki z zielonych gałązek udekorowane naturalnymi ozdobami - szyszkami i suszonymi jabłuszkami. Choć wykonanie takiego stroika wcale nie było łatwe, to efekt końcowy zachwycił wszystkich!
8
Mikołajki w klasie 3b
6 grudnia uczniowie klasy 3b wybrali się na mikołajkowe warsztaty do Żywego Muzeum Obwarzanka, podczas których poznali sekrety najsmaczniejszego symbolu Krakowa i spróbowali swoich sił w roli piekarzy. Samodzielnie, pod okiem mistrza, upieczone obwarzanki, jeszcze cieplutkie smakowały najlepiej na świecie! Po powrocie do szkoły czekała na nas niespodzianka od Świętego Mikołaja :)
2
Klasa 3b na wycieczce w Porębie Wielkiej
Uczniowie klasy 3b w ramach warsztatów „Kultura i natura Zagórzańskich Dziedzin” odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczne Miś w Porębie Wielkiej, gdzie wzięli udział w warsztatach „Jak powstają zagórzańskie sery?”
Następnie udaliśmy się do Ośrodka Edukacyjnego, aby obejrzeć ekspozycję przyrodniczą Gorczańskiego Parku Narodowego. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Zielona szkołą dla Krakowa - Baza Lubogoszcz”.
Klasa 3b na Zielonej Szkole w Bazie Lubogoszcz
Uczniowie klasy 3b wzięli udział w projekcie „Zielona Szkoła dla Krakowa – Baza Lubogoszcz”. Jest to wyjątkowy program bezpłatnych 5-dniowych edukacyjno-przyrodniczych wyjazdów dla uczniów klas 3 samorządowych szkół podstawowych, które realizowane są w obiekcie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego – Bazie Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej.
W programie między innymi był udział w warsztatach kulturalno-oświatowych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, zajęciach przyrodniczych oraz edukacyjnych w zakresie bezpiecznego wędrowania po górach, tematem przewodnim programu jest „Natura i kultura w Zagórzańskich Dziedzinach”.
1Dzieci uczestniczyły w warsztatach „Poznajemy przyrodę wszystkimi zmysłami”, warsztatach „Kultura i natura Zagórzańskich Dziedzin”, wycieczce autokarowej do Poręby Wielkiej, zajęciach dotyczących profilaktyki związanej z uzależnieniami wśród dzieci, bloku szkoleniowym „Bezpieczny wypoczynek w górach prowadzonym przez ratowników GOPR, warsztatach tanecznych, ognisku, grach terenowych czy dyskotece.
Atrakcji było mnóstwo, pobyt bardzo udany, jedzenie przepyszne. Serdecznie dziękujemy organizatorom i Ppracownikom Bazy Lubogoszcz za wspaniale spędzony czas !!!
Spotkanie z olimpijczykiem
13 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z pływakiem, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Łukaszem Gimińskim. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać informacji na temat najważniejszego wydarzenia sportowego na świecie jakim są igrzyska olimpijskie oraz wzięli udział we wspólnej rozgrzewce dla sportowców startujących w zawodach. Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał pamiątkową koszulkę.
Finały Krakowskiej Szkolnej Ligi Szachowej
Z radością informujemy, że szachiści naszej szkoły: Alicja Gąsiorek z klasy 6c i Dawid Pękala z klasy 7a, zakwalifikowali się do Finałów Krakowskiej Szkolnej Ligi Szachowej. Turniej finałowy pod patronatem Prezydenta MK zostanie rozegrany w Urzędzie Miasta Krakowa.
Gratulujemy !!
Sukces naszych piłkarzy !
Z radością informujemy że reprezentująca naszą szkołę drużyna piłkarzy halowych zajęła III miejsce w Mikołajkowym Turnieju o Puchar Dyrektora ZSP nr 11 w Krakowie. Skład drużyny: Piotr Wójcik (6b), Patryk Syrek (6b), Daniel Barut (6b), Adam Piekarski (6c), Filip Chmielarz (5a), Jakub Łukasik (5a) oraz Filip Nowak (5c). Gratulujemy !!
Wyniki Szkolnego Konkursu Chemicznego
Uczniowie klas 2a i 2c w poszukiwaniu Świętego Mikołaja
Z początkiem grudnia Mikołaj odwiedza zabytkowe solne wyrobiska ukryte ponad 200 metrów pod ziemią, aby spotkać się z dziećmi i opowiedzieć im swoją prawdziwą historię — historię Mikołaja, biskupa z Miry,
W trakcie zwiedzania najstarszej kopalni soli w Polsce zagubił on, worek na prezenty i bardzo chciałby, aby ktoś pomógł mu go odszukać. Zostawia w tym celu list ze wskazówkami, za pomocą, których będzie można odszukać zaginiony przedmiot i dotrzeć wprost na spotkanie z Mikołajem.
Pobyt w kopalni okazał się dla uczniów interesującą lekcją historii, świetną zabawą, wspaniałą przygodą i niecodziennym spotkaniem ze Świętym Mikołajem.
10
Sukces Leny Czuby z klasy 1c !
8 grudnia 2024 r., Lena Czuba - klasa 1c uczestniczyła w zawodach pływackich w Nowym Targu. Zdobyła srebrny medal stylem dowolnym oraz brązowy stylem grzbietowym. Lena od marca 2024 jest zawodnikiem sekcji pływackiej. Uczestniczy w licznych zawodach, zdobywa złote, srebrne oraz brązowe medale. Ma też swój mały sukces, zdobyła 3 miejsce stylem dowolnym konkurując ze starszymi od siebie !
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!
Klasa 5a w Muzeum Archeologicznym
Warsztaty ceramiczne w klasach 1-3
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach ceramicznych złożonych z dwóch spotkań: lepienia z gliny, a następnie malowania farbami swoich wytworów. Zapraszamy do obejrzenia galerii prac:)
3
ANDRZEJKI NA ZACZAROWANYM WZGÓRZU
28 i 29 XI klasy trzecie i drugie wybrały się na wycieczkę na Zaczarowane Wzgórze. Tematem przewodnim były Andrzejki, czyli czas dobrej zabawy i andrzejkowych wróżb połączony z historią powstania tego zwyczaju. Na początek zadaniem dzieci było przygotowanie ciasteczek z andrzejkową wróżbą. Następnie w specjalnie przygotowanym pokoju dzieci uważnie wysłuchały ciekawie przedstawionej historii andrzejkowych zwyczajów i różnego rodzaju wróżb.
14Uczniowie mieli również możliwość nakarmienia zwierząt w wiejskiej zagrodzie i mogli przejechać się na końskim grzbiecie. Po pysznym obiedzie i chwili wytchnienia wróżka i wróżbita porwali wszystkich do tańca przy dobrej muzyce i tysiącu mrugających gwiazd. Tańcom nie było końca. Wycieczka była bardzo udana.
211025
Archiwum Aktualności