Zachęcamy do korzystania z portalu infozawodowe.men.gov.pl, który ma na celu młodzieży w planowaniu ścieżki kariery zawodowej i wyborze szkoły. Portal zawiera informacje na temat wszystkich zawodów z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, filmy o zawodach, opisy kwalifikacji, quizy, ścieżki kształcenia, oferty edukacyjne szkół ponadpodstawowych kształcących w zawodach, aktualności oraz inicjatywy z zakresu edukacji.
Aktualności
Zaplanuj swoją przyszłość już dziś !
Nasza świetlica z tytułem "Świetlica na Medal”!
Z radością informujemy, że świetlica z sukcesem zakończyła ogólnopolski projekt edukacyjny „Świetlica na Medal”, otrzymując wyróżnienie – tytuł „Świetlica na Medal VIP”!
To wyjątkowe osiągnięcie jest wyrazem uznania dla pracy nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem, pasją i profesjonalizmem realizowali wszystkie zadania projektu. Dzięki kreatywności, determinacji i trosce o dobro dzieci udało się stworzyć przestrzeń, w której każde dziecko czuje się ważne, może rozwijać swoje talenty i odkrywać świat w atmosferze życzliwości, bezpieczeństwa oraz wsparcia.
Tytuł przyznany został przez organizatora projektu jako potwierdzenie wzorowej realizacji wszystkich jego założeń, oraz wyjątkowego wkładu kadry pedagogicznej w tworzenie inspirującego środowiska opiekuńczo-wychowawczego.
Za realizację projektu odpowiedzialna była Dominika Orzechowska, Anna Piwowarczyk, Maria Cebula oraz Małgorzata Białek. Za swoje zaangażowanie i wkład każda z nich otrzymała imienny certyfikat uczestnictwa.
Gotujemy z myślą o planecie! – warsztaty kulinarne klasy 2c
W poniedziałek, 19 maja 2025 roku, uczniowie klasy 2c wzięli udział w wyjątkowych warsztatach kulinarnych pt. „Jak gotować z myślą o planecie”, zorganizowanych w ramach programu Akademia Bohaterów Klimatu. Zajęcia odbyły się w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie, a poprowadziła je pani Anna Patrzałek – ceniona edukatorka kulinarna, terapeutka oraz autorka książek i bloga „Dylematy mamy i taty”.
Dzieci z wielkim entuzjazmem przygotowywały różowe naleśniki z dodatkiem buraka – danie nie tylko zdrowe i pyszne, ale też przyjazne dla naszej planety. Dodatkiem były dwa rodzaje kremów: delikatny serek biały oraz pyszna mieszanka banana i kakao. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak nasze codzienne wybory żywieniowe mogą wpływać na zmiany klimatyczne oraz jak gotować w duchu less waste, nie marnując jedzenia.
1Było smacznie, kolorowo i bardzo inspirująco! Dziękujemy za możliwość udziału w tak wartościowym wydarzeniu.
KLASA 3B NA SPACERZE SMOCZYM SZLAKIEM
W ramach udziału w projekcie „Zdobywamy Dziecięcą Odznakę Przyjaciela Krakowa”, którego organizatorem jest Koło Grodzkie PTTK, uczniowie klasy 3b odbyli spacer z przewodnikiem w poszukiwaniu krakowskich smoków. W przeciwieństwie do swojego protoplasty, małe smoki nie zioną ogniem. Za to nawiązują do historii miejsca, w którym zostały postawione.
Dzięki spacerowi z przewodnikiem uczniowie mogli poznać lokalne legendy, historie i anegdoty, a dzięki temu poszerzyć wiedzę na temat swojego miasta. Wystartowaliśmy od rzeźby smoka wawelskiego stojącego przed wejściem do Smoczej Jamy u podnóża Wawelu i udaliśmy się w kierunku Salwatora. Podczas spaceru spotkaliśmy Smoka Wodnego na Placu Na Groblach, Smoka Lajkonika na Skwerze Konika Zwierzynieckiego, Smoczycę Przekupkę na Placu na Stawach, Smoka Emausowego na ul. Kościuszki, Smoka Muzyka na ul. Fałata, Smoka z Latawcem w Parku Jordana, gdzie zrobiliśmy sobie zasłużoną przerwę na drugie śniadanie, a przy okazji odwiedziliśmy Niedźwiedzia Wojtka :).
Idąc dalej napotkaliśmy Smoka Filmowca pod Kinem Kijów oraz Smoka Sportowca na ul Piłsudskiego. W sumie przeszliśmy 10 km, bawiliśmy się świetnie, ale jeszcze sporo smoków zostało nam do odnalezienia :) Może na kolejnych spacerach:)
Sukces naszej szkoły w międzyszkolnym konkursie „Wielkanoc pisana wyobraźnią”
Z wielką przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wzięła udział w międzyszkolnym konkursie wielkanocnym pt. „Wielkanoc pisana wyobraźnią – Pisanki”, skierowanym do uczniów klas 1–3. Nasi uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością i talentem plastycznym, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia !
Laureaci konkursu:
I miejsce:
- Julia Łoś (kl. 1b)
- Hubert Mazur (kl. 2c)
- Jakub Błaszczyk (kl. 3b)
II miejsce:
- Karolina Kudzia (kl. 2a)
- Diana Stąpór (kl. 1a)
Wyróżnienia:
- Sabina Simonides (kl. 2c)
- Piotr Skocz-Płoński (kl. 1a)
- Maja Kruczek (kl. 1a)
- Bartosz Szymczyk (kl. 1c)
- Szymon Wyroba (kl. 1b)
- Kinga Jacak (kl. 2b)
- Zuzanna Pierzchała (kl. 1a)
- Wojciech Skrzypczak (kl. 1c)
- Nika Vykhrest (kl. 1c)
- Emilia Nowik (kl. 2c)
- Katarzyna Jankowicz (kl. 3c)
- Hanna Pach (kl. 3c)
- Adrianna Wojtunik (kl. 1c)
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, oraz wyróżnionym uczniom! Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział i piękne prace – jesteśmy z Was bardzo dumni !
14
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W dniu 30.04.2025 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowały klasy 4a i 4b wraz z wychowawczyniami. Apel rozpoczął się wprowadzeniem pocztu sztandarowego, po czym wszyscy odśpiewali hymn państwowy, a następnie hymn szkoły. W dalszej kolejności odbyła się część artystyczna, w której mogliśmy sobie przypomnieć najważniejsze wydarzenia związane z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
12
Warsztaty w Instytucie Pamięci Narodowej
29 kwietnia uczniowie klasy 2b odwiedzili Instytut Pamięci Narodowej. Na początku oglądali wystawę historyczną i rozpoznawali na fotografiach ważne postaci z historii naszego kraju. Potem uczestniczyli w warsztatach na temat symboli narodowych. To była lekcja małego patriotyzmu. Pogadanka, wspólne oglądanie filmu, rozwiązywanie krzyżówek i układanie puzzli. Na pewno takie chwile zapadną w pamięci.
2
Dzień Ziemi w Akademii Kropelki
W ramach obchodów Dnia Ziemi klasa 2b wykonała lapbooki oraz uczestniczyła w warsztatach Akademii Kropelki w Wodociągach Miasta Krakowa.
4
Wielkanocny quiz i słodki poczęstunek
W przeddzień Świąt Wielkanocnych samorząd uczniowski umilił społeczności szkolnej jedną z długich przerw. Za poprawne rozwiązanie quizu związanego z Wielkanocą uczniowie otrzymywali słodki upominek. Zorganizowano także słodki kącik, gdzie dzieliliśmy się wspaniałymi smakołykami. Dziękujemy serdecznie za przygotowanie i uczestnictwo w naszej akcji.
Wielkanoc w klasach I-III
W środę 16 IV klasy 1-3 spotkały się przy wielkanocnym stole, aby wspólnie przypomnieć sobie tradycje tych radosnych, wiosennych świąt.
9
Spotkanie wielkanocne w klasie 3B
- 4
Wielkanoc po krakowsku
Dnia 15 kwietnia 2025 roku klasa 2a uczestniczyła w interesujących warsztatach edukacyjnych w Pałacu Krzysztofory, zatytułowanych „Świąteczny kogel-mogel, czyli Wielkanoc po krakowsku”. W trakcie zajęć, dzieci poznały różnorodność zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Wielkiejnocy. Począwszy od Niedzieli Palmowej, przez obchody Wielkiego Tygodnia, po odpust Emaus i Rękawkę pod kopcem Krakusa.
4Dzieci dowiedziały się kim byli: siuda baba, pucherok czy dziady śmigustne. W części praktycznej dzieci wykonują prace plastyczne – ozdabiają jajka wielkanocne. Mieli również możliwość przymierzenia czapek pucheroków. W części praktycznej warsztatów dzieci wykazały się kreatywnością, starannością ozdabiając drewniane jaja wielkanocne.
3
Dzień Kultury Ukraińskiej w szkole 04.04.2025 – to już trzecia edycja!!!
W naszej szkole zorganizowany został Dzień Kultury Ukraińskiej, który był nie tylko okazją do poznania historii, tradycji i bogactwa kulturowego Ukrainy, ale przede wszystkim symbolicznym podziękowaniem dzieci i rodziców z Ukrainy za wzajemne zrozumienie, otwartość i ciepłe przyjęcie oraz relacje, które udało się nam zbudować od momentu ich przybycia do Polski.
Wydarzenie miało charakter integracyjny i edukacyjny. Przygotowana została gazetka tematyczna zawierająca informacje o ukraińskich pisarzach, poetach, malarzach, tradycjach, świętach narodowych, geografii kraju, banknotach oraz ważnych wydarzeniach historycznych. W ciekawy sposób przybliżała uczniom kulturę naszych sąsiadów.
Na szkolnym korytarzu zorganizowane zostało stoisko z ukraińskimi wypiekami, przygotowanymi przez rodziców uczniów z Ukrainy. Była to forma dzielenia się kulinarnymi tradycjami i możliwość bezpośredniego kontaktu z kulturą naszych gości – a zarazem symboliczny gest wdzięczności ze strony ukraińskich rodzin za okazane wsparcie i otwartość.
W tym wyjątkowym dniu uczniowie z Ukrainy przyszli do szkoły ubrani w tradycyjne stroje – wyszywanki, prezentując swoje dziedzictwo z dumą i radością. Uczniowie z klas 4–8 wzięli udział w quizie wiedzy o Ukrainie, a wychowawcy tych klas otrzymali wcześniej filmy edukacyjne dotyczące ukraińskiej kultury, które mogli wykorzystać podczas lekcji wychowawczych.
Dla klas 1–3 zaproponowano zajęcia plastyczne polegające na wykonaniu tradycyjnych lalek motanek z włóczki – symbolu ochrony, szczęścia i dobrych intencji w ukraińskim folklorze.
Dodatkowym elementem wydarzenia była charytatywna sprzedaż wypieków przygotowanych przez rodziców uczniów z Ukrainy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony całej społeczności szkolnej. Dzięki zaangażowaniu rodziców oraz hojności uczniów i nauczycieli udało się zebrać kwotę 1015 zł.
Zebrane środki zostały rozdysponowane w następujący sposób:
Część kwoty przeznaczono na zakup nagród dla zwycięzców szkolnego konkursu pt. „Porównanie Świąt Wielkanocnych w Polsce i w Ukrainie”,
Zwycięzcy z klas I-III:
I miejsce: Kira Bielikova kl. 2c
II miejsce: Piotr Skocz-Płoński kl. 1a
III miejsce: Yelyzaveta Tsvyhun kl. 3c
Wyróżnienie: Mykhailo Ustymenko kl. 2c
Zwycięzcy z klas IV-VIII:
I miejsce: Jan Ostrowski kl. 6c
II miejsce: Polina Pliuiko kl. 5c
III miejsce: Milena Kaputa, Zuzanna Czajka, Julia Krawczyk kl. 4a
Wyróżnienia: Anna Sydorenko kl. 6a, Bohdana Tkachuk kl. 6a, Alicja Gąsiorek kl. 6c, Dmytro Korniiets kl. 8a
Zakupiono również cukierki dla wszystkich uczniów szkoły, które były rozdawane podczas quizów wiedzy o Ukrainie zorganizowanych w klasach.
Pozostała część zebranych środków zostanie przekazana na rzecz Rady Rodziców jako wsparcie działań na rzecz całej społeczności szkolnej.
Dzień Kultury Ukraińskiej miał nie tylko charakter edukacyjny – był także głębokim gestem szacunku i podziękowania ze strony ukraińskich uczniów i ich rodzin za wzajemną życzliwość i zaufanie. Wydarzenie to umocniło relacje między uczniami, wzmocniło postawy akceptacji, tolerancji i empatii, a jednocześnie pozwoliło dzieciom z Ukrainy poczuć się docenionymi i zauważonymi. Ten dzień pokazał jak wiele dobrego można osiągnąć dzięki współpracy, zaangażowaniu i wzajemnemu wsparciu oraz że tak naprawdę więcej na łączy niż dzieli. Pamiętajmy o tym i czerpmy z tego siłę by budować mosty a nie stawiać mury.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom oraz uczniom za pomoc w organizacji Dnia Kultury Ukraińskiej :-)
Organizatorki Dnia Kultury Ukraińskiej:
Artemi Skalińska
Ludmyla Rudyk
5
Życzenia wielkanocne od SU
Warsztaty wielkanocne w świetlicy z udziałem rodziców
15 kwietnia 2025 r. odbyły się Wielkanocne Warsztaty Integracyjne dla uczniów uczęszczających do świetlicy oraz ich rodziców. Było to spotkanie pełne radości, kreatywności i wspólnej zabawy. Warsztaty rozpoczęliśmy od quizów i zagadek o tematyce wielkanocnej, które nie tylko sprawdziły naszą wiedzę, ale też dostarczyły mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
Następnie przeszliśmy do części artystycznej, gdzie każdy mógł dać upust swojej wyobraźni. Wspólnie kolorowaliśmy pisanki, tworzyliśmy urocze kurczaczki z wełny, ozdabialiśmy drewniane jajka, a na koniec wspólnie malowaliśmy farbami wielkanocny koszyk.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, uśmiech i wspólnie spędzony czas.
Międzyszkolny konkurs literacki "Patron bliski uczniom"
W ramach akcji Samorządu Uczniowskiego związanej z Dniem Patrona Generała Józefa Bema uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie literackim pt. "Patron bliski uczniom". Zmierzyli się w kreatywny sposób z napisaniem opowiadania na podstawie losów Józefa Bema lub z stworzeniem trzech wierszy inspirowanych jego życiem.
Jan Ostrowski, uczeń klasy 6c otrzymał za swoją pracę specjalne wyróżnienie - II miejsce w krakowskim konkursie.
Za niesamowitą pracę dziękujemy też Zofii Tatoń z klasy 6b.
Życzymy im przyszłych sukcesów pisarskich.
Wyniki konkursu InstaLogik
Dzielnicowy Konkurs Języka Angielskiego
4 kwietnia odbył się w naszej szkole dzielnicowy konkurs języka angielskiego Master of Proverbs and Sayings.
Wzięły w nim udział szkoły podstawowe nr 8, 41, 61, 162, 123.
Ostateczne wyniki prezentują się następująco:
I miejsce: SP nr 41
II miejsce: SP nr 123
III miejsce: SP nr 8
Serdeczne gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników !
1
Konkurs świetlicowy "Kraków zimą"
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym czasie szkoły włączają się w akcję i organizują wydarzenia związane z tematyką autyzmu. Wszystkie działania zmierzają w kierunku poszerzania świadomości społecznej, zwiększają wiedzę i wspierają osoby ze spektrum. Warto zgłębić ten temat zanim zaświecimy na niebiesko (kolor autyzmu).
Autyzm dawniej nazywany był chorobą, natomiast aktualnie jest opisywany jako zaburzenie rozwoju (które obejmuje różne obszary rozwojowe z zakresu porozumiewania się, sfery emocjonalno-społecznej, umiejętności poznawczych, zainteresowań, form aktywności, relacji z osobami dorosłymi oraz rówieśnikami, umiejętności motorycznych) lub inny wzorzec funkcjonowania mózgu. Spektrum autyzmu może dotyczyć osoby z w normie intelektualnej, ale również z niepełnosprawnością intelektualną w każdym stopniu.
Objawy spektrum autyzmu są różnorodne, do typowych należy opóźniony rozwój mowy lub brak mowy, występowanie echolalii. U osób ze spektrum występują trudności w zakresie kontaktu wzrokowego, utrzymania wspólnego pola uwagi, wykorzystywania mowy do procesu komunikowania się z otoczeniem, brak przejawiania intencji komunikacyjnej.Część osób ze spektrum autyzmu nie rozumie komunikatów niewerbalnych, nie potrafi odczytywać metafor, mowa rozumiana jest w sposób dosłowny. Trudności występują w zakresie rozróżniania emocji oraz braku umiejętności odczytywania przekazów z mimiki twarzy. Zaburzenia obserwowane są również w obszarze nawiązywania kontaktów społecznych. Osoby ze spektrum autyzmu często prezentują sztywność zachowań i nie tolerują zmian. Zdarza się, że występują zaburzenia integracji sensorycznej, pojawiają się zachowania autostymulacyjne.
Przyczyny autyzmu nie są w pełni poznane, natomiast nie ulega wątpliwości, że duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne. Jednocześnie obecność w genotypie mutacji genów charakterystycznych dla autyzmu nie oznacza, że cechy autystyczne na pewno się rozwiną. Prawdopodobnie wystąpieniu autystycznych wzorców zachowań sprzyjają również czynniki środowiskowe, takie jak problemy metaboliczne, okołoporodowe uszkodzenia układu nerwowego lub wysoki wiek rodziców.
Jak zatem pomóc uczniowi ze spektrum autyzmu w szkole?Pomocne działania to nie wprowadzanie zbyt częstych zmian w planie lekcji, wcześniejsze uprzedzanie o zastępstwach i odwołanych zajęciach. Ustalenie stałych zasad panujących w szkole oraz egzekwowanie ich. W możliwie dostępny sposób zminimalizowanie dystraktorów napływających z otoczenia, które mogą wpływać rozpraszająco. Bazowanie na wzmocnieniach, systemie motywacyjnym. Zastosowanie zasady stopniowania trudności, przedstawianie materiału w sposób graficzny. Stosowanie prostych, jasnych komunikatów, wyodrębnienie najważniejszych treści. Przekierowanie uwagi w sytuacjach trudnych. Wykorzystywanie analogii. Nauka emocji oraz rozumienia zachowań społecznych.
Pamiętajmy, że autyzm nie jest chorobą, więc jego leczenie nie jest możliwe. Osoby autystyczne można jednak wspierać i ułatwiać im funkcjonowanie w społeczeństwie.
02.04. nasza szkoła również przyłącza się do akcji poszerzania świadomości na temat spektrum autyzmu. Nauczyciele zapoznali się z poradnikami jak pracować z uczniami ze spektrum. Rodzice mieli możliwość sami sprawdzić pierwsze niepokojące objawy autyzmu dzięki zapoznaniu się z przesłanym im poradnikiem. W klasach 1-8na lekcji wychowawczej zostały zaprezentowane filmy na temat autyzmu oraz przeprowadzone quizy odnośnie wiedzy o zaburzeniach ze spektrum. Na korytarzach szkolnych pojawiły się gazetki z informacjami o autyzmie a uczniowie podczas przerw mogli zademonstrować swoją solidarność z osobami ze spektrum poprzez przyczepienie puzzla ze swoim imieniem do dużego niebieskiego puzzla – ponieważ, rozumienie i postrzeganie świata przez autystów jest coraz lepiej poznane, ale wciąż wiele elementów układanki nie zostało jeszcze poznanych. Wszystkie działania miały na celu rozwijanie empatii oraz zrozumienia, a także podnoszenie świadomości na temat możliwości, potrzeb i trudności osób z autyzmem.Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, specjalistom za aktywny udział we wszystkichproponowanych wydarzeniach !
Artemi Skalińska - psycholog szkolny
Kinga Mirowska - pedagog szkolny
Marta Oprocha - pedagog specjalny
Archiwum Aktualności