MAŁE AKTY MIŁOŚCI - AKCJA SU
Godziny dostępności nauczycieli SP123
Przedstawiamy harmonogram godzin dostepności nauczycieli naszej szkoły. Nauczyciele pozostają do dyspozycji uczniów i rodziców w podanych terminach.
KONKURS 1,2,3 WIEDZĘ MASZ TY!
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia
7 października 2022 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W ramach tej akcji "młodsi" egzaminowali "starszych". Nasi egzaminatorzy, uczniowie klasy 4b, sprawdzili znajomość tabliczki mnożenia u 146 uczniów klas III - VIII. Ekspertami zostały 53 osoby bezbłędnie wykonując obliczenia w bardzo krótkim czasie. GRATULUJEMY!!!
2
Wrześniowa akcja Szkolnego Koła Wolontariatu
W zeszłą środę zakończyła się akcja charytatywna Kredkobranie !
Zbiórka, zorganizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu, miała na celu skompletowanie przyborów szkolnych, dla dzieci z rodzin żyjących na kresach (Ukrainy, Białorusi i Litwy).
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji i dołożyli coś od siebie, jak i opiekunkom Koła Wolontariatu, Paniom Katarzynie Siemieńskiej i Jolancie Popiel, dzięki którym ta akcja mogła w ogóle się odbyć !
Krakowskie rady na różne odpady
Klasa 6a wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Centrum Ekologiczne BARYCZ. Uczniowie poznali zasady selektywnego zbierania odpadów w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego postępowania z nietypowymi odpadami takimi jak elektroodpady i inne odpady niebezpieczne.
Nasi szóstoklasiści zdobyli wiedzę na temat odzysku i recyklingu surowców wtórnych, oraz funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gminie Miejskiej Kraków.
4
Co słychać na świetlicy?
Klasy trzecie w Wygiełzowie
4 października uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce autokarowej do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego czyli muzeum na świeżym powietrzu w Wygiełzowie. Celem wycieczki było zwiedzenie skansenu, w którym znajdują się zabytki budownictwa drewnianego.
Uczestniczące w niej dzieci wzięły udział w warsztatach pt: „ Od ziarenka do bochenka” - na zajęciach dzieci poznały rodzaje zbóż, próbowały swoich sił w młóceniu cepami i mieleniu w żarnach, poznały proces wypieku chleba i dowiedziały się jak wyglądało życie ludzi przed 100 laty. Uczniowie mogli zobaczyć następujące obiekty: spichlerz dworski, modrzewiową chałupę sołtysią, dom bogatego chłopa z klasą wiejskiej szkoły i zakładem wikliniarskim oraz stodoły i chlewiki, wszystko bogato wyposażone w oryginalne sprzęty. Najstarszy budynek jaki mogły zobaczyć dzieci to kościół z Ryczowa. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń!
13
Małopolska Noc Naukowców 2022
Małopolska Noc Naukowców odbyła się 30.09.2022 od 15.00 do 21.00 po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.
Tradycją jest spotykanie się naukowców Polskiej Akademii Nauk z młodzieżą. Spotkania są prowadzone przystępnym językiem, zrozumiałym dla wszystkich.
W tym roku nasza szkoła również brała udział w tym przedsięwzięciu.
Było ciekawie, atrakcyjnie, pogoda i humory dopisały.. :)
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji !
Opiekun wycieczki:
Jolanta Popiel
Jesteśmy aktywni!
W piątek, 30 września wspólnie z uczniami z różnych części świata braliśmy udział w wielkimmiędzynarodowym święcie ruchu czyli w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. Starsi uczniowie podczas zajęć wychowania fizycznego na sali gimnastycznej, młodsi w trakcie lekcji w klasach oraz na korytarzu. Nie ważne jest miejsce, ważne są chęci i dobre nastawienie. A tego nam nie brakowało!
#ESSD2022https://www.facebook.com/EuropejskiDzienSportuSzkolnego
https://www.essd.eu/22Więcej zdjęć TUTAJ
"Dokąd za dnia tupta jeżyk?"
W drugiej połowie września uczniowie klas 4b, 4c, 6a oraz 6b wzięli udział w drużynowej grze terenowej zorganizowanej przez Centrum Kultury Podgórza. Uczniowie mieli okazję odbyć jesienny spacer tropem znanego na Dąbiu w Krakowie jeżyka Igiełki.
W ramach zabawy uczniowie rozwiązywali przygotowane wcześniej zagadki i łamigłówki, podążając śladami tropiciela podgórskiej fauny. Zajęcia wymagały dużej uważności i spostrzegawczości, a każda grupa korzystając z konkretnych wskazówek musiała odnaleźć postacie zwierząt ukryte w przestrzeni miejskiej.
Podczas długiej wędrówki oczom naszych uczniów ukazały się olbrzymie i drapieżne lwy, przerażające chimery, dwugłowe jelenie, orły, krokodyle, węże, sowy i wiele innych, ciekawych przedstawicieli fauny, ukrytych w miejskiej zabudowie. Wszyscy uczestnicy zabawy wykazali się dużym zaangażowaniem, a na koniec każdy z nich otrzymał drobny, pamiątkowy upominek.
MAŁE AKTY MIŁOŚCI - AKCJA SU
Kochani, nowy rok szkolny, nowe wyzwania przed SU. Jednym z nich, niesienie nadziei głodującemu światu ! Brzmi górnolotnie, ale z Waszą pomocą, bardzo realnie.
Fundacja Mary's Meals (str. do sprawdzenia - www.marysmeals.pl) wprowadza programy żywienia do szkół w najbiedniejszych rejonach świata, gdzie bieda i głód uniemożliwiają dzieciom zdobycie edukacji !
Roczne wyżywienie dziecka w szkole kosztuje 77 zł - przeliczając na ilość uczniów, nauczycieli - to kwestie naprawdę groszowe. Pragnę, aby połączyło nas przekonanie, że żadne dziecko niepowinno chodzić głodne, a otrzymane wykształcenie, może stać się pomostem do wyjścia z biedy !
Rozpoczęcie akcji - 3.10 - 7.10 !
Jeśli nie możesz nakarmić 100 osób, nakarm jedną !
Dziękujemy za Wasze wsparcie !
Opiekunowie SU,
Agnieszka Piskorska i Ewelina Dranka
Dzień jabłka
28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Do tego wydarzenia szczególnie przygotowali się uczniowie kl.3 b. Samodzielnie wyszukali informacji na temat historii jabłka, jego budowy, odmian, znaczenia, wykorzystania a potem przygotowali plakaty. Urządzili ciekawą wystawę, którą mogli obejrzeć na korytarzach rówieśnicy.
Wydaje się, że jabłko to typowo polski owoc, a tymczasem jabłka przywędrowały na nasze ziemie z okolic Kazachstanu, gdzie zajadano się nimi nawet 4000 lat temu. Jak głosi legenda pierwsza jabłoń – Matka Wszystkich Jabłoni została znaleziona w kazachstańskich górach. Owoce z tych drzew były ponoć małe i kwaśne a ich pnie miały 2 metry średnicy i 30m wysokości. Z Azji owoce trafiły do Persji, Grecji, Rzymu i dalej na kolejne tereny europejskie. W Polsce pierwsze uprawy jabłek powstały w XII wieku w ogrodach Cystersów.
Uczniowie od rana witali przybyłych do szkoły jabłkiem. Potem zorganizowali spotkania z młodszymi kolegami i koleżankami z klas pierwszych. Przekazali im kilka informacji na temat jabłek a później odbyły się wspólne zabawy i zawody na sali gimnastycznej z wykorzystaniem tego owocu. Na zakończenie była mała degustacja musu i soku jabłkowego. Do klasy natomiast koleżanki przyniosły upieczone ciasto z jabłkami. W klasach dzieci, też robiły prace plastyczne - jabłoń z owocami. To był zdrowy i smaczny dzień dla wszystkich.
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW - AKCJA LIDLA
Nasza szkoła została zarejestrowana do akcji Lidla: Szkoły pełne talentów!
Robiąc zakupy w Lidlu za min.50, - w tym jedno warzywo lub owoc - można odebrać przy kasie kupon TALENCIAKA i wrzucić w szkole do specjalnego pudełka, znajdującego się w przedsionku. Szkoła będzie mogła je zamienić na sprzęt sportowy, elektroniczny lub pomoce dydaktyczne.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego !
W poniedziałek, 19 września 2022 roku odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej, poprzedzone kampanią wyborczą. Swoją kandydaturę do tegorocznych wyborów zgłosiło 10 uczniów. W wyniku głosowania przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Wiktoria Gwiazdowicz z klasy VIII b.
W skład Rady Samorządu weszły następujące osoby: Alicja Urban (VI b), Ignacy Boruta (VI a), Milena Jacak (VII a), Patryk Syrek (IV b), Dawid Knapik (VI a), Krzysztof Nowak (VIII b), Kacper Kubin (VI b), Anna Stefan-Sadzikowska (IV c), Maksymilian Gruszecki (VIII a).
Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy wyników, a Przewodniczącej SU życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2022/2023 ! Niebawem zostanie zamieszczony plan pracy SU, z uwzględnieniem różnorodnych akcji. Nie lada wyzwaniem okaże się całoroczny konkurs dedykowany klasom IV – VIII, pod honorowym patronatem Rady Rodziców !
Opiekunowie SU
mgr Ewelina Dranka
mgr Agnieszka Piskorska
Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole
Międzynarodowy Dzień Kropki, to coraz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Skąd się wzięło?
Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Opowiadanie z książki “The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia.
W tym roku w naszej szkole uczniowie klas 1-3 również świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Udowodnili, że mała kropka ma wielką moc. Jest obecna wszędzie i można z niej wyczarować prawie wszystko. Na przerwach, w klasach wymieniali się pomysłami na wykorzystanie, istnienie kropki w otoczeniu. Kropka przybierała przeróżne postaci. Na świetlicy stworzyli obraz z mega puzzli. Wszyscy dobrze razem się bawili, oczywiście... w kropkowych stylizacjach! :)
9
Godziny dostępności nauczycieli SP123
Przedstawiamy harmonogram godzin dostepności nauczycieli naszej szkoły. Nauczyciele pozostają do dyspozycji uczniów i rodziców w podanych terminach.
Bajkowy piknik z książką
Zapraszamy na wielkie święto książki, bajki i biblioteki!
KIEDY? Sobota 10 września w godzinach 11.00-15.00
GDZIE? Dziedziniec Biblioteki al. F. Focha 39 (przy Błoniach)
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
Kochani,
ruszamy z kampanią wyborczą (SU - klasy 4 - 8). Od 5 września br. można przynosić plakaty wyborcze (imię, nazwisko, klasa, program wyborczy - TABLICA SU - I PIĘTRO). 13-14 września kandydaci zaprezentują się w poszczególnych klasach ! Wybory do SU odbędą się 16 września (szczegóły zostaną podane).
Opiekunowie SU
Agnieszka Piskorska
Ewelina Dranka
Z KULTURĄ MI DO TWARZY
Archiwum Aktualności