• Tydzień Jesiennych Kolorów 2023

     • Jesień już powoli zachwyca nas pięknymi kolorami, więc tradycyjnie jak co roku zapraszamy uczniów klas 1-3 do kolorowej jesiennej zabawy. Każdego dnia postarajmy się przyjść do szkoły ubrani w jesienne barwy i wykonać wspólną klasową fotografię.

     • Klasa 2a w Brzechwolandii

     • W poniedziałek 2 października klasa 2a wybrała się w podróż do krainy wyobraźni "Brzechwolandii". Stało się to za sprawą aktorów Narodowego Teatru Edukacji, którzy na scenie Kina Kijów wystąpili z barwnym i pełnym humoru przedstawieniem o takim właśnie tytule. Spektakl opowiadał o zabawkach, które po nieobecność Zuzi i Krzysia szukają pomysłu na spędzenie czasu. Z pomocą przychodzi im książka Jana Brzechwy i zawarte w niej wiersze, które bawią, uczą i pomagają odróżniać dobro od zła.

      Spektakl  bardzo podobał się młodej widowni, która z entuzjazem rozpoznawała kolejne wiersze ulubionego poety i recytowała oraz śpiewała wraz z aktorami. 

     • Warsztaty w Ogrodzie Doświadczeń

     • Uczniowie klasy 2c uczestniczyli w warsztatach "Dziecinnie proste eksperymenty".  Przekonali się, że można zrobić szaszłyk z balona. Badali gęstość substancji oraz sprawdzili czy kartka papieru jest w stanie zatrzymać wodę w szklance. Następnie zwiedziliśmy ogród, gdzie poprzez zabawę i samodzielne wykonywanie eksperymentów każdy mógł wzbogacić swoją wiedzę o otaczającym świecie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

     • Tropiciele ortografii

     • Uczniowie klasy 2c aktywnie włączyli się w obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Wzięli udział w dyktandzie ruchowym, które rozwija umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz spostrzegawczość. Zabawa sprawiła uczniom dużo radości i wywołała wiele śmiechu. 

     • Żyj Zdrowo, Jedz Zdrowo !! - akcja SU

     • Serdecznie zapraszamy uczniów klas 6 - 8 do wzięcia udziału w akcji Samorządu Uczniowskiego pt. "Żyj Zdrowo, Jedz Zdrowo !!". Celem akcji jest popularyzowanie i promowanie zdrowego żywienia, a polega ona na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat zasad zdrowego odżywiania się. Prezentację należy wykonać do 16 października 2023 r. Poniżej szczegółowa informacja na temat  akcji.

     • Klasa 4c i 5a na tropach gen. Józefa Bema

     • 27 września odbyła się wycieczka do Tarnowa – rodzinnego miasta patrona naszej szkoły, gen. Józefa Bema. Wzięli w niej udział uczniowie klasy 4c i 5a. 

      Na tarnowskim rynku spotkaliśmy się z lokalnym przewodnikiem. Zostaliśmy zapoznani z historią miasta. Następnie udaliśmy się na spacer śladami obecności Józefa Bema w Tarnowie. Widzieliśmy domy, w których wychowywał się w dzieciństwie nasz Patron, miejsce pracy jego ojca. Odwiedziliśmy katedrę, w której został ochrzczony. Pan przewodnik co krok zaskakiwał nas nowymi informacjami i ciekawostkami o słynnym generale. Odwiedziliśmy jego pomnik oraz podziwialiśmy mural przedstawiający fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Spacer zakończył się w Parku Strzeleckim, gdzie zobaczyliśmy monumentalne mauzoleum Józefa Bema. Ponieważ dopisała nam pogoda, postanowiliśmy resztę dnia spędzić na tutejszym placu zabaw. Był to doskonały czas, żeby odpocząć, pobawić się i zintegrować.

     • Stwórz historię swojego miasta !

     • Masz pomysł na jeszcze lepszy Kraków?  Zagłosuj w ramach tegorocznej 10.  jubileuszowej edycji budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Głosować może każdy mieszkaniec Krakowa, bez względu na wiek czy zameldowanie.  Głosować można, elektronicznie na stronie:  www.budzet.krakow.pl lub osobiście poprzez wypełnienie karty do głosowania w jednym z punktów na terenie miasta.

      Warto głosować, bo projekty w ramach budżetu, nie tylko zmieniają otoczenie, w którym mieszkamy lub pracujemy, ale także integrują sąsiadów i tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania wolnego czasu. W tej edycji pod głosowanie poddanych będzie 714 projektów, w tym 155 to projekty ogólnomiejskie oraz 559 projektów dzielnicowych.

       

      Więcej informacji  na www.budzet.krakow.pl

     • Bezpłatne szczepienia przeciw HPV!

     • Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.

      O programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV

      Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

      HPV (Human PapillomaVirus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

      Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą płciową.

      W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

     • Druga edycja akcji Lidl „Szkoły Pełne Talentów"

     • Nasza szkoła bierze udział w drugiej edycji akcji Lidl „Szkoły Pełne Talentów”, która ma na celu pokazanie społeczeństwu, że robiąc codzienne zakupy, można przyczyniać się do tworzenia lepszych warunków do kształcenia i rozwoju dzieci.

      Akcja trwa od 1.09.2023r. i będzie polegała na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz wybranej szkoły. Talenciaki będą wydawane w okresie trwania akcji we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl za każde 50 zł wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo. Talenciaki za zakupy w sklepach Lidl od 01.09.2023 do 05.11.2023 r.

      Talenciaki będzie można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR i przypisując je do Szkoły Podstawowej nr 123 w Krakowie. Można również przekazać Talenciaki w tradycyjnej formie do pudełka umieszczonego w szkole.

      Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, rodziców i pracownikom szkoły nasza placówka w ubiegłej edycji wzbogaciła się o:

       

      - grupowy zestaw plastyczny x2

      - pakiet gier planszowych x3

      - zestaw tangramów x2

      - zestaw do nauki geometrii x1

      - klocki konstrukcyjne x2

      Pomoce zostały przekazane na świetlicę szkolną, oraz dla specjalistów zespołu psychologiczno – pedagogicznego.

      Dziękujemy za Państwa pomoc. Gorąco zachęcamy do udziału w drugiej edycji akcji „Szkoły Pełne Talentów”.

      Przekaż Talenciaka

      Kinga Mirowska

      Pedagog Szkolny

     • „NAVIGATOR BEZPIECZEŃSTWA”

     • W dniu 26.09.2023 r. drużyna SP 123  uczestniczyła w turnieju „NAVIGATOR  BEZPIECZEŃSTWA”, którego celem jest podniesienie świadomości młodzieży z zakresu bezpieczeństwa i promowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz umiejętności pracy w grupie.

      Zmagania miały formę gry terenowej opartej na wiedzy uczestników z zakresu bezpieczeństwa. Podstawą rywalizacji była praca zespołowa, wymagająca od uczestników predyspozycji fizycznychi psychicznych, szybkiego podejmowania decyzji, a także wykazania się umiejętnościami przywódczymi, czytania ze zrozumieniem i orientacji w terenie.

      Szkołę reprezentował zespół klasy 8a w składzie: Milena Jacak, Kacper Trybuła, Adrian Karłowicz, Tomasz Szczepaniak, Dawid Franczyk. Opiekunem grupy był pedagog szkolny.

      Dziękujemy drużynie za ich duże zaangażowanie w wykonanie zadań konkursowych.  Zespół wykazał się dużą determinacją podczas rywalizacji.

                                                                                                                      Kinga Mirowska                                                                                          Pedagog Szkolny

     • Klasa 1b żegna lato

     • 21 września, na pożegnanie lata klasa 1b odwiedziła pobliski Park Jerzmanowskich. Pogoda sprzyjała obserwacjom przyrody, pomiarom, rozgrywkom i zabawom na świeżym powietrzu.

     • Klasa 1c w Muzeum Obwarzanka

     • Dnia 21 września 2023r. uczniowie klasy Ic udali się do Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Głównym celem wycieczki było poznanie historii i tradycji powstawania obwarzanka. Uczniowie dowiedzieli się, która królowa zachwycała się jego smakiem. Poznali unikatowy proces jego produkcji, dowiedzieli się po czym można poznać prawdziwego i oryginalnego krakowskiego obwarzanka i oczywiście mogli własnoręcznie wykonać swojego własnego.

      Kiedy każdy wykonał już pięknie swój pyszny krążek, mógł zobaczyć jak obwarzanki się obwarza, a następnie wypieka w piecu. Na zakończenie każdy uczestnik wycieczki otrzymał dyplom czeladnika oraz zabrał ze sobą swój wypiek. Pychota! 

      Tego dnia uczniowie wspólnie z wychowawcą udali się też na spacer po Rynku Krakowskim. Spacerując dzieci zobaczyły kilka interesujących budowli m.in. Sukiennice, Ratusz, słynną rzeźbę-głowę Mitoraja "Eros Bendato", pomnik Adama Mickiewicza i Bazylikę Mariacką. To był naprawdę udany dzień i mile spędzony czas.

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego !

     • W środę, 20 września 2023 roku odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 123, poprzedzone kampanią wyborczą. Swoją kandydaturę do tegorocznych wyborów zgłosiło 9 uczniów. W wyniku głosowania przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Alicja Urban z klasy VII b.

      W skład Rady Samorządu weszły następujące osoby:

      Milena Jacak (VIIIa)

      Aleksander Opiela (VIIb)

      Ignacy Boruta (VII a)

      Kinga Misiuda (VIIb)

      Julia Malec (V c)

      Piotr Wójcik (V b)

      Kacper Kubin (VIIb)

      Bartłomiej Szęklewski (IV b)

      Kacper Trybuła (VIII a)

      Wszystkim kandydatom serdecznie gratulujemy wyników, a Przewodniczącej SU życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2023/2024 ! Niebawem zostanie zamieszczony plan pracy SU, z uwzględnieniem różnorodnych akcji. Nie lada wyzwaniem okaże się całoroczny konkurs dedykowany klasom IV – VIII, pod honorowym patronatem Rady Rodziców !

      Opiekunowie SU

      mgr Ewelina Dranka

      mgr Agnieszka Piskorska